Bilgi ToplamaKali LinuxSiber Güvenlik

Ağdaki Kişileri Tespit Etme ve Engelleme – Netdiscover

İnternet ağınız size eskisinden daha yavaşmış gibi gelebilir. Şifrenizin basit olduğunu düşünerek kafanızda acaba biri kırdı ve benim internetimi mi kullanıyor ? gibi sorular oluşabilir. Bunların yanıtını alabilmek için çeşitli yöntemler ve araçlar mevcuttur. En basitinden araç kullanmadan modem arayüzüne giriş yaparak aktif cihazları ve bilgilerini oradan görebilirsiniz. Biz bu yazıda kali linux ile yüklü gelen netdiscover aracı ile Ağdaki Kişileri Tespit Etme konusuna değineceğiz.

Ağdaki Kişileri Tespit Etme

Kali Linux’ta oturum açtıktan sonra terminali çalıştırıyoruz, ardından “netdiscover
komutunu çalıştırıyoruz.

Kısa bir süre bekledikten sonra karşımıza yukarıda resimdeki gibi bir liste geliyor.Bu listede ağımıza bağlanmış olan cihazların ;
Bağlı olan cihazın ağdaki local IP adresi,
Bağlı olan cihazın MAC adresi,
Bağlı olan cihaz hakkında bilgi alabiliyoruz (Marka,Şirket vs.)

Örneğin 4 kişi yaşadığınız evde bu programı çalıştırarak 5-6 kişi ya da daha fazla cihaza rastladınız ve bu fazla cihazları engellemek istiyorsunuz, bunun için şu yöntemi izleyebilirsiniz.

Modem arayüzünden, kullandığınız programdan ya da bizim bu konuda anlattığımız netdiscover aracı ile bağlı olan kişilerin MAC adreslerini öğrenmiş olduk.Peki bu MAC adreslerini nasıl kullanıcaz ?

Ağdaki Kişileri Tespit Etme

Ağdaki Yabancı Kişilerden Kurtulmak İçin 1. Yöntem

İlk önce ağdaki kişileri tespit etme işlemi için ağınıza bağlı olan bütün cihazların internet erişimini kesin. Cep telefonunuz,tablet bilgisayarınız,bilgisayarınız aklınıza gelebilecek modeminize bağlı herşeyin internet erişimini kesin. Cihazlardan Wifi’yi kapatın ya da ethernet kablosunu çıkartın.

Tekrar yukarıdaki aracı çalıştırın ve ağınıza o an için bağlı olanları kontrol edin ve ağınızı sizden izinsiz kullanan biri varsa MAC adresini öğrenmiş oldunuz.Bu şahısı engellemek için modem arayüzünde oturum açarak MAC Filtreleme Aracını Kara Liste modunda kullanarak bu kişinin bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

Ağdaki Yabancı Kişilerden Kurtulmak İçin 2. Yöntem

Ağınıza bağlı olan bütün cihazların MAC adreslerini öğrenin ve programdaki MAC adresleri ile karışılaştırın.
MAC adresinizi nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız Google’da benzer aramalar yaparak MAC adresinizi öğrenebilirsiniz.

Windows için MAC adresi nasıl öğrenilir ?
Linux için MAC adresi nasıl öğrenilir ?
Android telefon MAC adresi nasıl öğrenilir?
Iphone MAC adresi nasıl öğrenilir ?

Bütün cihazlarınızın MAC adresini öğrendikten sonra bi kenara not edin. Ve netdiscover aracında gördüğünüz MAC adresleri ile karşılaştırın. Fazlalık var ise modem arayüzünde oturum açarak MAC Filtreleme Aracını Kara Liste modunda kullanarak bu kişinin bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

Netdiscover aracı hakkında detaylı bilgi almak için en yukarıdaki videoyu izleyebilir ya da buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer kali linux eğitimlerini incelemek için Kali Linux Eğitimleri kategorisine göz atmayı unutmayın.

0 0 Oylar
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin