Gizlilik ve GüvenlikInstagramSosyal Medya

İnstagram Hesabını Güvene Almak – Hesabınız Çalınmasın !


Deprecated: The PSR-0 `Requests_...` class names in the Requests library are deprecated. Switch to the PSR-4 `WpOrg\Requests\...` class names at your earliest convenience. in /home/u918363033/domains/berkeunal.com.tr/public_html/wp-includes/class-requests.php on line 24

İnstagram Hesabını Güvene Almak için hiç zaman kaybetmeden bu konuya bir göz atın ve söylenenleri eksiksiz yerine getirin.

Günümüzde bir çok insan sosyal medya hesabı kullanıyor.Ve bir çoğumuzun da kendi çapında ufak düşmanlıklar edindiği kişiler var. Ve sosyal medya hesaplarımız bu kişilerin ilk hedefi olabilir.
Çünkü ülkemizde de son dönemlerde yaşanan fenomen hesapların çalınıp isim değiştirilip başka kişilere parayla satılması veya kişisel hesapların çalınıp tehdit olarak kullanılıp şantaj yapılması hepimiz için risk taşıyan bir durumdur.Bu yüzden ne kadar kesin olmasa da profilinizi en üst seviyede güvenlik  önlemleriyle donatmalısınız . 

Instagram-İki-Faktörlü-Kimlik-Doğrulama


Bu konuyu instagram hesabınız çalınmadan önce okumalısınız ki her şey için geç kalmış olmayın.Çünkü vereceğim bu bilgilerin hesabınız çalındıktan sonra hiçbir kıymeti kalmayacaktır.Öncelikle İnstagram Hesabını Güvene alabilmek için bir mail adresine ve birde telefon numarasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın, anlatıma geçelim…

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
1. Yöntem – Mail Onayı Yapmak

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Mail Onayı Yapmak

İnstagram hesabımızı güvene almak için ve kolay kolay başkalarının eline vermemek için bir mail adresi edinmemiz şart. Çünkü hesabımıza bir şekilde bir yerlerden erişip bilgilerimizi değiştirseler bile bizim önceden eklemiş olduğumuz mail adresine bir bilgi gelecek.
Örneğin; “Hesabına İstanbul/Kadıköy konumundan 127.0.0.1 ip adresinden 18:52 saatinde Apple Iphone 7 cihazından Safari tarayıcısı kullanılarak oturumuna erişildi.” diye bir bilgi alacağız.

Tamam çok güzel hesabımıza birileri girdi ve hesabımızı çaldı,geçmiş olsun.Hesabımızı çalan kişinin yapacağı ilk şey mail adresimizi ve şifremizi değiştirmek olacak. Fakat mail adresimizi ve şifremizi değiştirmiş bile olsa bizim hesaba önceden eklemiş olduğumuz mail adresine tekrar mail gelecek.
Örneğin: Hesabınız ile ilişkili E-Posta adresi 8 Haziran 2020 18:55 tarihinde hirsizimben@gmail.com e-posta adresi ile değiştirildi,bunu siz yapmadıysanız lütfen tıklayın.
Sadece mail hesabınıza giderek bile hiçbir şey için geç olmadan instagram hesabınızı kurtarabilirsiniz.

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
2. Yöntem – Mail Güvenliğini Sağlamak

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Mail Güvenliğini Sağlamak
İnstagram Hesabını Güvene Almak – Mail Güvenliğini Sağlamak

İnstagram hesabımız olur da çalınırsa diye arkamızı sağlama aldık ve bir mail hesabı açtık,hesabımızla ilişkilendirdik. Her şey yolunda gidiyor fakat unuttuğunuz bir şey var.İnstagram hesabınız çalınmasın diye açtığınız bu mail adresi hesabınızın çalınmasına sebep olabilir. Kullanmış olduğunuz mail servisi size İki Faktörlü Doğrulama gibi bir alternatif sunuyorsa bunu mail hesabınız için aktif hale getirmeyi kesinlikle unutmayın. Eğer böyle bir hizmet yoksa şifrenizi olabildiğince zor bir şey koyun minimum 10 karakter olsun. Şifrenizde özellikle türkçe karakter ya da boşluk kullanın. Çünkü şifrenizi kırmak için parola üreten programlar genellikle türkçe karakter kullanmaz çünkü yapımcıları yabancıdır ve türkçe karakter desteklemez ve çoğu şifre hazırlama programı şifrelerde boşluk kullanmaz. Aşağıda verdiğim örnekten ilerleyerek bir şifre kullanırsanız şifrenizin kırılması son teknoloji bilgisayarlar ile bile seneler sürecektir.

Örnek şifre; b€rKe uN@l 1579*

Bu şifre neden güvenli diye soracak olursanız onuda açıklayalım.Adımızı ve soy adımızı sembol kullanarak yazdık.İsmim ve soy ismim arasında 1 boşluk bıraktım.Büyük ve küçük harfi karışık bir şekilde kullandım.Soy ismimi yazdıktan sonra bir boşluk daha bırakarak rastgele sayılar kullandım bu sayıları gidipte tuttuğunuz takım ile,evlilik yıl dönümünüz ile,doğum tarihiniz ile ilişkilendirmeyin. Olabildiğince sizinle alakasız sayılar olmasına özen gösterin.

Uyarı:

Bütün sosyal medya hesaplarınızda ve diğer platformlarda aynı şifreyi kesinlikle kullanmayınız. 1 hesabınız çalınır ise gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
3. Yöntem – Telefon Numarası Eklemek

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Telefon Numarası Ekleme

İnstagram hesabınızın güvenliğini sağlama konusunda en önemli şeyin telefon numaranız olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkartmayın. Hesabınıza her zaman ulaşabileceğiniz bir telefon numarası ekleyin.Telefon numaranızı doğrulamak için instagram’dan onay kodu isteyin ve telefon numaranızı doğrulayın.

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
4. Yöntem – 2 Faktörlü Doğrulama

Hesabınıza telefon numarası ekledikten sonra instagram hesabınızın asıl güvende kalma sebebi olan 2 faktörlü doğrulamayı kesinlikle etkinleştirin. Şifrenizi duvara da yazsanız,Hikayenizde bakın benim şifrem bu diye de paylaşsanız hesabınıza hiç kimse erişemeyecektir. Olur da şifreniz kırılırsa,olur da biri şifrenizi yazarken görürse diye içiniz rahat olabilir. Siz telefonunuza SMS olarak iletilen kodu girmediğiniz sürece hesabınıza hiç kimse erişemez. Olurda telefonunuz çalınırsa bir şey olursa diye size verdiği yedek kodları bir kenarda bulundurmayı unutmayın.Bu kodlar galerinizde kalmasın telefon numaranıza erişiminiz gittiği zaman muhtemelen galerinize de erişiminiz gidecektir.

Uyarı:

Şifreniz tespit edildikten sonra 2 faktörlü doğrulama işlemini geçmeden hesaba hiç kimse giremez bunu biliyorsunuz fakat şöyle bir durum var. Zaman zaman 2 faktörlü doğrulama işlemini atlamak için çeşitli yöntemler geliştirilebiliyor bu yöntemler her ne kadar engellense de her sene farklı yöntemler ortaya atılıyor. Siz yinede tedbiri elden bırakmayın şifrenizi gizleyebildiğiniz kadar gizleyin.

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
5. Yöntem – 3. Parti Uygulamalara Girmeyin

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Takipçi Hilesi

Bu işi kendimde yaptığım için hesapların ne kadar kolay çalınabileceğini kendimde biliyorum.İnstagram’da 3-5 takipçi kazanmak için resimlerinize 3-5 beğeni attırmak için girdiğiniz bu sitelerde instagram şifreniz kabak gibi gözüküyor. Ve işin komik kısmı site sahibi şifrenizi yazmaya gerek bile duymadan tek bir tıklamayla hesabınızın içeriğine erişebiliyor. DM’den konuştuklarınızı okuyabilir,biyografinizi düzenleyebilir hesabınızda ya da hikayenizde birşeyler yayınlayabilir. Hesabı çalmak o kişinin vicdanına kalmış fakat bu sitelere girdikten sonra özel hayatınızı unutun ve hesabınızın her an çalınmasına karşı hazırlıklı olun.

Sadece takipçi hilesi yapan siteler sorun değil bildiğiniz gibi instagram profillerini analiz eden takip edenleri etmeyenleri gösteren uygulamalar mevcut. Hesabınızın %100 güvende olduğundan emin olmak için bu tarz uygulamalara şifrenizi vermeyin, herhangi bir yetkilendirmede bulunmayın !

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
6. Yöntem – Güçlü Bir Şifre Kullanın

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Güçlü Şifre

İnstagram hesabınızı güvene almak için mail güvenliği kısmında zor bir şifre kullanmanız gerektiğini anlatmıştık. 2. Yönteme giderek nasıl güvenli ve kırılmayacak bir şifre oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İnstagram Hesabını Güvene Almak İçin
7. Yöntem – UYANIK OLUN !

İnstagram Hesabını Güvene Almak - Sosyal Mühendislik

Şunu unutmayın ki hiç bir hacker sizin sosyal medya hesabınızı çalarken instagram’ın herhangi bir güvenlik açığından faydalanmıyor. İnstagram hesabınızın çalınmasına sebep olan tek sorumlu sizsiniz.Size yukarıda 6 madde saydık bu da sonuncusu.Bu 6 maddeyi sorunsuzca yerine getirebilirseniz geriye son 1 adım kalıyor,ne olursa olsun uyanık olacaksınız. Hesabınıza ele geçirmeye çalışan hacker bütün yöntemleri deneyecektir bunlara karşı kendinizi nasıl savunabileceğinizi detaylıca anlattık. Bütün yöntemleri deneyip başarısız olan hacker artık bu yöntemleri denemden farklı yöntemlere başvuracak. Peki bu yöntemler nedir ?

1- İnstagram’dan Gelmiş Gibi Gözüken Mesajlara Kesinlike Güvenmeyin !

Her ne kadar özenle hazırlanmış olursa olsun her ne kadar gerçekçi olursa olsun bu mesajlara kesinlikle güvenmeyin ve size gönderilen bağlantılara kesinlikle tıklamayın. Ben bu linke tıkladım çünkü bu sms bana Amerikadan geldi bana bunu instagram attı numarası +1 ile başlıyodu +44 ile başlıyodu demeyin.Bu SMS gönderme işlemini yapabilmek için çok fazla ücretsiz sistem mevcut. Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişi instagramdan gelmiş gibi size bir sms atarak hesabınızı çalabilir. Mesajın içeriği her ne olursa olsun inanmayın her ne kadar inanmak istesenizde attıkları bağlantı ile muhattap olmayın ve instagram.com adresine giderek şifrenizi kendiniz sıfırlayın gönderilen sms ile ilgilenmeyin.

SMS’i gönderen kişinin adı INSTAGRAM,İnstagram,Instagram benzeri şeyler olabilir yine de bu mesajı size instagram’ın attığı anlamına gelmiyor. Bu tarz sms gönderebilecek sistemlerde mevcut bu yüzden biz instagram kullanıcılarının işi biraz zor. Saldırganların hedefi olabiliriz ve bunun güvenliğini sağlamak attıkları yemi yememek bizim elimizde. Dikkatli olun!

2- İnstagram’dan Gelmiş Gibi Gözüken Maillere Kesinlikle Güvenmeyin !

Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişi size İnstagram’ın attığı mailin %100 aynısını atabilir ve bu maili gerçekten İnstagram’ın mail adresinden gönderebilir. Ne yazık ki bunun için geliştirilmiş hizmetler mevcut. Saldırgan istediğini kişinin E-Posta adresinden istediği kişiye mail gönderebilir.Biz buna E-Mail Spoofing adını veriyoruz. Bu konu hiç bilmeyen biri için çok karmaşık gelecektir fakat durum böyle. Yani size passwordreset@instagram.com, help@instagram.com ya da support@instagram.com gibi adreslerden bile mail gelmiş olsa bu maili size instagram değilde saldırgan kişi göndermiş olabilir. Konunun daha da açıklayacı olması için size şöyle bir video bırakıyorum;

3- Hesabınıza ücretsiz mavi tik veriyoruz 20.000 Takipçi gönderiyoruz gibi yalanlara inanmayın!

Instagram Hesaplarınız Çalınmasın - Mavi Tik Alma

Size Mavi tik vericez şu siteye girin başvuru yapın diyenlere kesinlikte inanmayın. Bu kişiler size mail ya da sms gönderebilir , hatta mavi tik ile doğrulanmış bir hesaptan bile size mesaj atabilirler. Böyle bir durum yaşarsanız emin olun o hesapta çalındı hesaptır ve kısa bir süre içinde doğrulanmış işareti o hesaptan kaldırılacaktır. Bu son 3 maddeden de anlayabilceğiniz gibi instagram hesaplarınızı çalmak sizin hesabın güvenliğini sağlamanızdan ibaret değil. Kişi kendi tecrübesi ile hesabınızı çalamadığı takdirde Sosyal Mühendislik diye adlandırığımız bu tarz benzer seneryolar ile karşınıza gelebililir. Saf olmayın uyanık olun !

İnstagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için buraya tıklayın.

Sizler için instagram hakkında yararlı paylaşımlar yapmaya devam ediyoruz ! Buraya tıklayarak instagram hakkında yayınladığımız diğer konulara göz atabilirsiniz.

5 1 Oy
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin