Gizlilik ve GüvenlikKali LinuxSiber Güvenlik

Kali Linux MAC Adresi Değiştirme (Gizleme)

MAC Adresi Nedir ?

MAC Adresi (Media Access Control Address), bir ağ üzerindeki aygıtların ağ donanımlarını tanımlamaya yardımcı olan benzersiz bir adrestir. İnternete bir ağ donanımı yardımıyla bağlanan istisnasız tüm cihazların kendine özgü, benzersiz ve değiştirilemez birer MAC adresi bulunur. MAC adresi aynı zamanda “Fiziksel adres” veya “Donanım adresi”  olarak da adlandırılır.

MAC adresleri donanım şirketi veya üreticisi tarafından belirlenir ve henüz üretim aşamasındayken donanımlarınıza tanımlanır.IP adresini bir otomobilin plakası olarak düşünebilecekken, MAC adreslerini de bir şase numarası olarak düşünebilirsiniz.
Kaynak ve Daha Fazlası: WMaracı

MAC Adresi Neden Değiştirilir ?

  • Hackingte gizliliği sağlamak için ,
  • Herhangi bir site üzerinden MAC adresiniz kara listeye alındıysa siteye erişemezsiniz bunun önüne geçmek için kullanılır,
  • Modem arayüzünde MAC Filtreleme aracı bulunmaktadır Wifi Ağına sızdığınız kişi sizi fark edip MAC adresinizi Kara Listeye almış olabilir MAC adresinizi değiştirerek filtrelemeden kurtulabilirsiniz.

Kali Linux MAC Adresi Nasıl Öğrenilir ?

Kali Linux MAC Adresi Nasıl Öğrenilir

ifconfig

Kali Linux için ifconfig Komutu ile mevcut MAC adresimizi öğrenebiliriz.İlk resimde arkası beyaz olarak gösterilen yerde MAC adresimiz yer almaktadır.

Kali Linux MAC Adresi Nasıl Değiştirilir ?

Kali Linux MAC Adresi  Nasıl Değiştirilir

macchanger -r eth0

Komutu ile mevcut MAC adresimizi random olarak değiştirebiliriz.MAC adresimizin değişip değişmediğini kontrol etmek için tekrar ifconfig komutu çalıştırılarak ilgili satırdaki veriler kontrol edilebilir.

Kali Linux MAC Adresi Nasıl Değiştirilir

Yukarıda gördüğünüz gibi ilk satırda mac adresimizi değiştirmek için komutu yazdık. ifconfig komutu ile kontrol ettik ve 4. Satırda MAC adresimizin değiştiğini gördük.

Kali Linux Eski MAC Adresine Geri Dönme

Kali Linux Eski MAC Adresine Geri Dönme

macchanger –p eth0

Komutunu çalıştırarak cihazımızın kendi mac adresine geri dönüş sağlayabiliriz.

Diğer Gizlilik ve Güvenlik konuları için buraya tıklayabilir daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

0 0 Oylar
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin