Nedir?Siber Güvenlik

MAC Adresi Nedir ? MAC Adresi Ne İşe Yarar ?


Deprecated: The PSR-0 `Requests_...` class names in the Requests library are deprecated. Switch to the PSR-4 `WpOrg\Requests\...` class names at your earliest convenience. in /home/u918363033/domains/berkeunal.com.tr/public_html/wp-includes/class-requests.php on line 24

MAC Adresi (Media Access Control Address), bir ağ üzerindeki aygıtların ağ donanımlarını tanımlamaya yardımcı olan benzersiz bir adrestir. İnternete bir ağ donanımı yardımıyla bağlanan istisnasız tüm cihazların kendine özgü birer MAC adresi bulunur. MAC adresi aynı zamanda “Fiziksel adres” veya “Donanım adresi” olarak da adlandırılır.

MAC adresleri 48 bit’lik adreslerden oluştuğundan dolayı, tüm dünyadaki cihazlara 281,474,976,710,656 farklı tanımlama yapılabilir. Bu, tüm MAC adreslerinin rahatlıkla benzersiz bir değere sahip olabileceği anlamına gelir. MAC adresleri donanım şirketi veya üreticisi tarafından belirlenir ve henüz üretim aşamasındayken donanımlarınıza tanımlanır.

IP adresini bir otomobilin plakası olarak düşünebilecekken, MAC adreslerini de bir şase numarası olarak düşünebilirsiniz. IP adresi değiştirilebilirdir ve otomobilinizi gören herkes IP adresinizi görebilir. Oysa MAC adresi IP’nin aksine değiştirilemez bir fiziksel adres numarasıdır. MAC adresleri genel değil sadece yerel haberleşme ağında kullanılır ve bu MAC’i özel kılar. MAC adresini kullanarak aynı ağ üzerindeki aygıtların birbirini bulması ve Router gibi aygıtların cihazlarınızı karıştırmadan tanıması sağlanır. Haliyle MAC adresiniz aynı ağı paylaştığınız kişi ve cihazlar haricinde görülemez. Bunun dışında yalnızca bazı istisnai durumlarda İnternet Servis Sağlayıcı’nız (ISP) güvenlik nedenlerinden dolayı MAC adresinizi takip etme ihtiyacı duyabilir.

MAC adreslerinin tanımalaması 6 oktetten meydana gelir. Adresin başında kullanılan 3 oktet donanım üreticisi firmayı temsil ederken, sondaki 3 oktet ise donanımın modelini işaret etmektedir. Bu numaraların takibini yapan biri baştaki 3 oktet ile donanımın hangi firmaya ait olduğunu ve son 3 oktete barak donanımın modeli, üretim yeri, yılı vb. hakkında çıkarımda bulunarak aygıtı tanımlayabilir.

MAC Adresi Ne İşe Yarar?

MAC adresi bağlantının güvenli ve sorunsuz şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan bir bağlantı adresidir. Ağ üzerinden bir veri paketi gönderilmek istediğinde MAC adresiyle birlikte gönderilir ve veri paketleri yine MAC adresiyle birlikte toplanarak işlenir. Bir ağ adaptörü veri paketi aldığında veya gönderdiğinde IP adresiniz haricinde MAC adresinizi de karşılaştırır. Eğer MAC adresiniz giden veya gelen veri paketiyle uyumluysa paket işleme alınır. Gönderilen ve alınan veri paketlerindeki MAC adresleri farklıysa paket reddedilir. Bu çalışma mantığı, internet veya bir ağa bağlanan her aygıtın neden benzersiz bir MAC adresine sahip olması gerektiğini açıklamaktadır.

Bir Router üzerinde iki bilgisayarımızın olduğunu düşünelim. Bunlardan biri bilgisayar1 diğer ise bilgisayar2 olsun.
Bilgisayar1, ağ üzerinden bir IP adresine veri paketi gönderdiğinde bu veri paketinin geri dönmesi gerekir.
Veri paketi geri döndüğünde IP adresi üzerinde 2 bilgisayar olduğu için Router bu veri paketinin bilgisayar1’in mi yoksa bilgisayar2’nin mi olduğunu çözemez.
IP adresleri aynı olduğundan IP adresleriyle birlikte MAC adresini göz önünde bulundurur.
Her cihazın MAC adresi benzersiz olduğu için paketler doğru aygıta gönderilecek ve doğru aygıttan alınacaktır.
MAC adresi sayesinde bağlantının çakışması önlenmiş olur.

Peki, bu benzersiz MAC adresimize ağ üzerindeki diğer kullanıcılar veya internet korsanlarının erişmesinin ne gibi etkileri olabilir? MAC adreslerinin sadece yerel ağ üzerinde etkin olduklarını söylemiştik. Sizin ağınıza dahil olmayan birinin MAC adresinizi bilmesi hiçbir işe yaramaz. MAC adresinizi bildiğinizde ise Router yardımıyla sizin bağlantınızı (ağ veya internet) kesebilir veya sadece belli erişim hakları tanımlayarak sizi sınırlayabilir.

Bknz: Ağdaki Kişileri Tespit Etme ve Engelleme – Netdiscover
Bknz: Windows’ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme
Bknz: Kali Linux MAC Adresi Değiştirme (Gizleme)

Bir MAC adresi internet korsanlarıyla sadece aynı ağ üzerinizde bulunduğunuzda potansiyel tehlike oluşturur. Profesyonel bir korsan, kendi bilgisayarının MAC adresini sizin MAC adresinizle değiştirerek (normalde değiştirilemez ama korsanlar bunu yapabilir) internet bağlantınızdaki veri paketlerini toplayabilir, bağlantınızı taklit edebilir ve bazı verilerinizi ayıklamak üzere toplayabilir. Bu risk seviyesi elbette deniz aşrı bir örnektir ancak imkansız olmadığını unutmamak gerekiyor.

Kaynak: wmAracı

0 0 Oylar
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin