Nedir?Siber Güvenlik

Proxy Nedir? Neden Proxy Kullanıyoruz ?

Proxy Nedir: Veri sızıntılarından, kimlik sahtekarlıklarından, reklam dolandırıcılıklarından ve bunun gibi farklı olumsuz sonuçlar doğuracak etkenlerden korunmak için kullanılır. Özellikle ülkemizde 2008 yılından sonra sıkça adı duyulan Proxy, girişi engellenen internet sitelerine giriş yapma amacı ile de tercih edilir. Proxy kullanıcıları bireyler veya ticari işletmeler olabilir.

Bilindiği gibi internete bağlanan her bilgisayarın ya da cihazın atanmış bir internet protokolü IP adresi vardır. Bu IP adresleri ISS’ler tarafından atanır ve çevrim içi olarak diğer kaynaklar ile iletişim söz konusu olduğunda IP adresleri zorunluluk haline gelir. Bu yazıda “Proxy nedir ve neden kullanılır?”, “Proxy ayarları nasıl yapılır?” gibi merak ettiğiniz sorulara dair cevapları bulabilirsiniz.

Proxy Nedir
Proxy Nedir ?

Proxy Nedir?

Her çevrim içi olduğunuzda, web sitenizin geçmişi ISS’niz veya ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından izlenir. IP adresleri davranışınızı çevrimiçi saptamaya yardımcı olur. Dahası IP adresi internet sitesinin konumunu, hatta ev adresinizin belirlenebilmesini sağlama yeteneğine sahiptir. Kişisel veriler, para birimleri kadar değerlidir. Bu yüzden Proxy sunucusu olarak bilinen Proxy sayesinde çevrim içi izlenmeden kurtulabilme imkanı oluşur. 

Proxy nedir sorusunu soranlar için basit şekilde açıklamak gerekirse Proxy, sizinle internet arasında bir nevi aracı görevi görür. Bir Proxy sunucusu kullanırken, isteğiniz önce Proxy sunucusunda (IP adresinizi değiştirir) çalışır ve daha sonra web sitesine bağlanır. Proxy’nin kendi IP adresi vardır, bu nedenle internet istekleriniz bir Proxy sunucusu aracılığıyla işlendiğinde, web isteğini sizin adınıza işler.

Proxy sunucusu web sunucularından yanıt toplarken, gerçek IP adresiniz açığa çıkmadığı için gelişmiş gizlilik düzeyleri sağlayarak size aktarır. Örneğin, internet sitesine erişebilmek için açtığınız tarayıcınız işlemci olarak görev alabilir. Erişmeyi amaçladığınız web sitesi, sunucu görevi üstlenir. Proxy sunucuları, arada konumlanarak tarayıcınızdan gelen talebi onaylar ve internet sitesine bağlanma talebinizi uzaktaki sunucuya iletir.

Proxy Neden Kullanılır?

Proxy’nin en sık kullanılma nedenlerinin başında yasaklı sitelere giriş sağlaması gelir. Ancak Proxy yalnızca yasaklı sitelere erişim amacıyla kullanılan bir araç değildir. Proxy’nin diğer bir kullanım amacı ise güvenli ve hızlı bağlantı olanağı sunmasıdır. Ana internet sunucusunun yetersiz olduğu zamanlarda daha güvenli ve hızlı bir bağlantıya sahip olmak amacıyla şirketler tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

Web’de anonim olarak gezintiye çıkmak istiyorsanız, Proxy’ler size evinizin IP adresini dünyanın geri kalanından gizlemek için aracı olurlar. Proxy siteleri aracılığı ile internete bağlandığınız zaman, makinenizin ev IP adresi gösterilmez, bunun yerine Proxy sunucusunun IP’si gösterilir. Bu, doğrudan internete bağlanıyorsanız daha fazla gizlilik sağlar.

Özetlemek gerekirse, Proxy’i internet sağlayıcınız tarafından engellenen bir siteye erişmek için, IP adresinizi gizlemek için ve daha hızlı ve güçlü bir bağlantı sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Bu amaçlar doğrultusunda Proxy VPN birbirine benzetilir. VPN uygulaması ile Proxy arasındaki temel fark VPN tüm ağı gizlerken Proxy sadece kuracağınız bağlantıyı gizler.

Proxy Türleri Nelerdir?
Proxy Türleri Nelerdir?

Proxy Türleri Nelerdir?

Kullanım amaçları ve fonksiyonlarına göre birbirinden farklı özelliklere sahip Proxy türleri değişiklik gösterir. En çok kullanılan türlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Transparent (Saydam) Proxy site sunucuları, en sık kullanılan ve ücretsiz olan sunucular bu tür içerisinde yer alır. IP adresini gizlememesi dezavantaj olarak görülür. Ziyaret etiğiniz web siteleri hem kendi IP’nizi hem de Proxy sunucusunun IP’sini görebilir.
  • Anonim Proxy sunucularının saydamdan farkı IP adreslerini gizlemesidir. Hız olarak da gayet tatmin edicidir. Ücretli, ücretsiz ve kotalı seçenekleri ile farklı türlerden oluşur. Anonim Proxy ile Proxy kullandığınız tespit edilebilir.
  • Elit Proxy sunucuları, tüm çeşitler arasında en özel Proxy olma özelliğini taşır. Hiçbir şekilde Proxy ile giriş yaptığınız tespit edilemez. Web trafiğinizi şifrelerken aynı zamanda IP adresinizi de tamamen gizler. En hızlı olma özelliğine sahip olması büyük avantaj sağlar.
  • Http Proxy sunucuları, kullanım amaçları bakımından daha hızlı internet hizmeti ve IP gizleme aracı olarak kullanılır. Yalnızca web sitelerine giriş yapmak için kullanılır. Erişimin yasak olduğu sitelere giriş için en çok tercih edilen Proxy sunucusu olma özelliği taşır.
  • Socks Proxy sunucusu, genellikle dosya yükleme veya indirme, içerik akışı sağlama, video indirme gibi işlemler için kullanılır. Yoğun trafik gerektiren ağ görevleri için tercih edilir. Diğer http sunucusuna göre daha yavaş işler. Kullanıcılar tarafından iletişim trafiği için tavsiye edilmez.

Kaynak : Vargonen

5 1 Oy
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin