Nedir?Siber Güvenlik

Spyware Nedir ? Spyware Nasıl Temizlenir ?

Spyware yani casus yazılım, kötü amaçlı kullanım için bilgisayarınızdan gizlice veri toplayan bir tür zararlı yazılım için kullanılan bir terimdir.

Casus yazılımlar, kişisel bilgi gizliliğinin ihlali anlamına gelen, kullanıcının klavyede bastığı tuşları kaydedebilir. Görüntülediği web sayfalarının kaydını alabilir.Sabit diskindeki verileri görüntüleyebilir. İnternet’te yapılan aramaları izlemek vb. değişik türde işlemleri gerçekleştirebilir. Bunun sonucunda, kişilerin e-posta, banka vb. şifrelerini çalmak gibi eylemler ya da “kişiye özel reklam” amaçlı açılır pencereler görüntülenebilir. İstenmeyen e-postalar (spam) gibi rahatsız edici mailler alabilir.Bilgisayarın ağ ve sistem kaynaklarını tüketir. Web sayfalarının görüntülenme hızının düşmesi veya bilgisayarın genel olarak yavaşlaması gibi sonuçlar doğurabilecek eylemler gerçekleştirebilir.

Spyware Nedir?
Spyware nedir?

Casus yazılımlar (Keylogger, RAT) çoğu zaman, açık şekilde kanun dışı ve kullanıcıya doğrudan zarar verecek amaçlara yönelik tasarlanmadıkları için, kullanıcının rızasıyla ya da eylemleri sonucu bilgisayara kurulduklarından dolayı virüslerden ayrılırlar. Ayrıca casus yazılımlar, virüsler gibi kendilerini herhangi bir yolla bir bilgisayardan diğerine kopyalamaz. Ancak kuruluma dair rıza veya onay, bu zararlı yazılımın bilgisayardaki etkinlikleri konusunda kullanıcı açıkça bilgilendirilmeden alınır.

Genellikle, kullanıcı bir web sayfasını açabilmek ya da düzgün görüntüleyebilmek için İnternet tarayıcısına bir eklenti (add-on, extension, plug-in) kurulması yönünde bir uyarı alır ve bu onayı verdiğinde casus yazılım bilgisayara yüklenmiş olur.

Spyware veya casus programların daha tehlikeli olan türevleri ise sizin bilgisayar ve/ya internet ayarlarınızı kendi istedikleri gibi değiştirirler ve mesela sizleri kendi istedikleri sitelere yönlendirirler, bazıları bununla da yetinmeyip internet başlangıç sayfanızı kendi istedikleri gibi değiştirirler hatta bazen bilgisayarda karşınıza nereden geldiğini bilmediğiniz ve anlayamadığınız reklam içerikli pencereler çıkarırlar. Bunlara Adware’de denir, çünkü her ne kadar bir önceki casus programlar gibi casusluk yapıyor olsalar da, bunun yanında ayrıca birde bilgisayarınızda reklama yönelik oynamalar yapmaktadırlar. Ayrıca ne yazık ki bu açılan reklamlar her zaman masum denecek türden reklamlar değildirler. Birden bilgisayarınız açıkken görmek istemeyeceğiniz fotoğraf ve yazılar karşınızda belirebilir.

Spyware'a Karşı Nasıl Önlem Alabilirim ?
Spyware’a Karşı Nasıl Önlem Alabilirim ?

Spyware’a Karşı Nasıl Önlem Alabilirim ?

Sisteminizde bir Spyware virüsünün yer aldığını düşünüyorsanız bir antivirüs programı ile bilgisayarınıza kapsamlı bir tarama yaptırın. Malwarebytes gibi isim yapmış kaliteli uygulamaları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızın işletim sistemini en güncel sürüme güncelledikten sonra Windows Defender’ı aktif hale getirmeyi unutmayın. Tüm bunların çare olmaması ve kafanızdaki soru işaretlerinin devam etmesi halinde işletim sisteminizi silerek yeni bir işletim sistemi kurmak ve eski dosyaların yer almadığından emin olmak da kesin çözüm sağlayacaktır.

Spyware virüsleriyle karşılaşmamak için;

  • İşletim sisteminizi ve güvenlik yazılımlarınızı en güncel sürümlerine yükseltin.
  • Bilgisayarınıza düzenli olarak virüs taraması yaptırın.
  • Virüs içermediğinden kesinlikle emin olduğunuz bilinen/güvendiğiniz sitelerden dosya indirin.
  • Güvenilir olmayan harici diskleri (USB,Taşınabilir Hard Disk) kesinlikle bilgisayarınıza bağlamayın ve tarama işlemi gerçekleştirmeden herhangi bir dosyayı açmayın.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayın ve ne işe yaramadığını bildiğiniz “.exe” uzantılı dosyaları bilgisayarınızda çalıştırmayın.
0 0 Oylar
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin