Nedir?Siber Güvenlik

VPN Nedir? Neden VPN Kullanıyoruz?

VPN Nedir? : Virtual Private Network kelimelerinin kısaltması olarak kullanılır. Genel olarak şirketlerin şubeleri arasındaki iletişimi şifreleyerek güvenli iletişim sağlamasını amaçlamaktadır.

VPN Nedir ?
VPN Nedir ?

VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi bir arada kullanmaktadır. Bir bilgisayardan karşı taraftaki diğer bilgisayar arasındaki iletişim kriptolama yapılarak güvenli bir tünel kurulması sağlanır.

Bu tünel içerisinden geçen veri şifrelendiği için araya giren veya girmeye çalışan kişiler yalnızca kriptolu veriyi görebileceği için güvenliğiniz sağlanmıştır. Bu kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizliliğiniz de o kadar güvenli olur. Aynı zamanda tüm veri akışınızı (DNS istekleriniz de dahil olmak üzere) bu tünel içerisine aldığınız takdirde tam bir koruma sağlamış olursunuz.

Virtual Private Network terimi “Sanal Özel Ağ” olarak Türkçeye çevrilebilir. En temel anlamıyla internete gerçek IP adresiniz gizlenip, farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken bağlantınızı şifreleyerek kimliğinizin tespit edilememesini de sağlar. Aradaki iletişim kriptolu olduğu ve sörf yaparken nereye gittiğinizin çözülememesi sebebiyle ülkenizdeki yasaklı, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN tünelleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. VPN tüneli gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir.

VPN Asıl Kullanım Amacı

VPN Asıl Kullanım Amacı

VPN ilk olarak kurumlar arasındaki iletişimi güvenli kılmak için kullanılmaktaydı. İnternet üzerindeki takip, gizlilik ihlalleri ve benzeri sonuçlar ortaya çıktıkça son kullanıcıların da tercih ettiği popüler bir uygulama haline geldi. İnternetin ilk zamanlarında VPN, farklı lokasyonlardaki kurumların birbiri arasındaki iletişimi güvenli kılmayı amaçlamıştır.

Bir örnekle açıklayalım.

Birkaç şubeniz olan bir mağaza zinciri oluşturduğunuzu düşünün, bu şubelerin merkezi şube ile iletişim haline olması gerekiyor ve muhasebe kayıtları gibi hassas veriler için internet üzerinden şubeleriniz ile iletişime geçmek istiyorsunuz. Bu verileri alıp, gönderirken maalesef ki güvende değilsiniz. İnternet bağlantısı sağladığınız modemden, servis sağlayıcıya ve hatta aradaki iletişimi sağlayan diğer şirketlere kadar her noktada siber saldırganlarla karşılaşabilirsiniz. Şubelerinizi şirketinizin merkezine VPN uygulamaları üzerinden bağlantı sağlayarak gelip giden veriyi kriptolu bir şekilde iletirseniz. Hem güvenlik hem de gizlilik sağlamış olursunuz. Arada olan şirketler veya araya girebilecek bir saldırgan yalnızca kriptolanmış yani okunamayacak halde olan veriyi görecektir.

İnternette güvenlik ve gizlilik; VPN’ler internetteki veri akışının güvenliğini ve gizliliğini sağlamaktadır. İletişiminiz sekteye uğramadan güvenle hassas verilerinizi karşı tarafa iletebilirsiniz.

Kurum içi iletişim; Kurumlar diğer kurumlarla veya şirketler diğer şubeleri ve merkezleri ile VPN protokolünü kullanarak iletişim kurarlar. Bu sayede kurum verilerinin güvenliği sağlanmış olur.

Kullanıcılar İçin VPN Kullanımı

Kullanıcılar İçin VPN Kullanımı

İnternetin giderek tehlikeli bir hale gelmesi, gizlilik kavramının ortadan kaldıran siber saldırılar, yasaklamalar ve benzeri birçok sorun son kullanıcıların VPN’lere doğru yöneltmeye başlamıştır. Özellikle de İnternette Özgürlük kavramı altında birleşen birçok kullanıcı topluluklar halinde VPN’lere doğru yönelim göstermektedir. İnternete yeni adım atmış birçok lise öğrencisinin dahi VPN konusunda bilgi sahibi olduğunu görmeye başladık. Son kullanıcıları VPN kullanmaya iten sebepleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1. Yasaklamalar ve kısıtlamalar; Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hatta Avrupa’da dahil olmak üzere birçok bölgede hükümetlerin kısıtlamaları ve yasakları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu tarz kısıtlamalar birçok kullanıcıyı yasakları delmeye veya internet sansürlerini aşma adı altında VPN’lere yöneltebiliyor. VPN teknolojisi doğası gereği DNS isteklerinizle birlikte tüm trafiğinizi kriptoladığı için hükümetlerin veyahut istihbarat servislerinin de takibini engelleyebilmektedir. Araya kimin girdiği, kimin sizi izlemek istediğine bakmadan, bir VPN hizmeti alarak dünyanın herhangi bir ülkesindeki bir sunucu üzerinden internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

2. Torrent veya Tor gibi özel ağlar; Birçok ülkede Torrent ve benzeri ağların yasaklandığını görmekteyiz. Torrent üzerinden müzik veya film gibi illegal içerik indirmek isteyen kişiler bu yasaklamaları aşmak için VPN kullanmayı tercih edebiliyorlar.

3. Gizlilik korkusu ve takip paronoyası; Wikileaks ve benzeri birçok skandalda ABD başta olmak üzere birçok ülkenin istibarat servisleri için özel izleme yapıları kurdukları ortaya çıkmaktadır. Bu noktada son kullanıcılar internette gizlilik ve mahramiyet kaygısından dolayı VPN kullanmaya başladıklarını görebiliyoruz.

Bknz: İP Adresi Değiştirme Windows (IP Hider Pro)


Bknz: Otomatik IP Adresi Değiştirme Kali Linux / Torghost


Kaynak: Berqnet

0 0 Oylar
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin