Gizlilik ve GüvenlikSiber Güvenlik

Windows’ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme

Windows’ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme için extra olarak program yükleyebilirsiniz fakat gerek yoktur Komut İstemi (“CMD”) üzerinden bazı komutlar ile MAC adresinizi öğrenebilirsiniz.

  1. Komut: ipconfig /all
Windows'ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme
Windows’ta MAC Adresi Öğrenme

2. Komut: getmac

Windows'ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme
Windows’ta MAC Adresi Öğrenme

Aynı şekilde program kullanmadan MAC adresimizi değiştirmenin farklı yolları var fakat program üzerinden daha basit olacağını düşünerekten program üzerinden anlatım yapıyorum.

MAC Adresi Neden Değiştirilir ?

  • Hackingte gizliliği sağlamak için,
  • Herhangi bir site üzerinden MAC adresiniz kara listeye alındıysa siteye erişemezsiniz bunun önüne geçmek için kullanılır,
  • Modem arayüzünde MAC Filtreleme aracı bulunmaktadır Wifi Ağına
    sızdığınız kişi sizi fark edip MAC adresinizi Kara Listeye almış olabilir MAC adresinizi değiştirerek filtrelemeden kurtulabilirsiniz.

MAC adresi nedir?

MAC adresi, ağa bağlı bir cihazın kendi üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan tanıtıcıdır. MAC adresleri, çoğu zaman üç farklı biçimde yazılırlar. Bu biçimler, aşağıdaki gibi görünür:

  • 68:7F:74:12:34:56
  • 68-7F-74-12-34-56
  • 687.F74.123.456

Adresin ilk altı hanesi üreticiyi temsil eder; son altı hanesi ise kart için eşsiz bir tanıtıcı numarasıdır. MAC adresi, cihazın hangi ağa bağlı olduğuyla ilgili bir bilgi içermez.

IP ve MAC Adresleri Nasıl Birlikte Çalışır?

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi ise veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır.

Windows’ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme

Windows'ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme
(MAC Adres Değiştirici TurkHackTeam)
(Yönetici Olarak Çalıştırın)

Programı açtığımızda alt kısımda bulunan metin kutusunun içindeki MAC adresi şuanki mevcut MAC adresimizdir. Ordaki rakamları istediğiniz gibi random olarak düzenleyebilirsiniz ya da Google üzerinde arama yaptırarak “random mac address generator” çıkan sitelerden herhangi birine girerek random mac adresi üretebilirsiniz.

Ürettiğiniz ya da değiştirmek istediğiniz MAC adresini metin kutusuna yazın ve ortada bulunan “MAC Adresini Değiştir” butonuna tıklayın. Programı yönetici olarak çalıştırdıysanız MAC adresiniz değişecektir. Konunun başında yaptığım anlatım ile CMD üzerinden değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz.
Tekrardan eski MAC adresini kullanmak istiyorsanız “MAC Adresini Resetle“ butonuna tıklayarak işlemi geri alabilirsiniz. Fakat yine de eski MAC adresinize dönmek isterseniz garanti olsun diye not defterine kaydetmenizi öneririm.

✪ İndirme Bağlantıları ✪

Windows’ta MAC Adresi Öğrenme ve Değiştirme
yadi.sk/d/WX9v0A9wr_SdWw

5 1 Oy
Değerlendirme
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Görüntüle
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin